Skip to content

Sexing The Body: polityka płci i budowa seksualności

2 lata ago

656 words

Gotowy do oddania decydującego głosu w Salisbury, Connecticut, wyborach w 1843 roku, Levi S. został oskarżony o bycie kobietą i dlatego nie kwalifikuje się. Lekarz stwierdził, że Levi miał penisa, a zatem głos. Ale później okazało się, że Levi miał również pochwę i regularnie miesiączkował. Co robić. Dzisiaj możemy być rozbawieni zagadkami z XIX wieku dotyczącymi osoby interseksualnej w społeczeństwie, w którym tylko mężczyźni mają prawo głosu. Ale współczesna Ameryka nadal wymaga, aby obywatele byli płci męskiej lub żeńskiej, a instytucją, która wymusza tę dychotomię w odniesieniu do niemowląt, jest medycyna, z użyciem skalpeli, szwów i do niedawna wzniosła pewność siebie. Lekarze mierzą falliczny związek między noworodkami, a jeśli nie jest dłuższy niż 3 cm, skróć go do bardziej skromnej, łechtaczki i wykonuj wszelkie dodatkowe zabiegi, aby zadeklarować to dziewczyna . Podstawowy atak na te decyzje pochodzi od dorosłych interseksualistów, którzy wyrażają niezadowolenie z operacji, które wykonywano na nich jako dzieci i którzy pytają, czy dobro dzieci jest rzeczywiście celem tej polisy seksualnej. Z drugiej strony, lekarze mogą czuć, że społeczeństwo domaga się, aby dzieci były albo chłopcami albo dziewczętami, i że szkolne bariery będą brutalnie karać wszelkie dewiacje z tych kategorii.
W tej fascynującej nowej książce Anne Fausto-Sterling opisuje te i wiele innych kłopotliwych problemów, które stoją przed naszym społeczeństwem, gdy ludzie odmawiają dopasowania do kategorii heteroseksualnego mężczyzny lub kobiety heteroseksualnej. Książka naukowa zawierająca ponad 120 stron notatek, a jej 255 stron tekstu brzmi jak bestseller. Fausto-Sterling przegląda historię pomysłów na temat płci i ról seksualnych w XX wieku z autorytetem i równowagą. Opowiada ona relacje Johna Hopkinsa, urologa Hugh Younga z 1937 roku, opisujące osoby interseksualne, które wychowały się przed pojawieniem się operacji korekcyjnej. Młodzież znalazła tych ludzi, nawet osoby pracujące jako dziwolągiwaty ( mężczyzna i kobieta w jednym ), aby być dobrze dopasowanymi i rozsądnie szczęśliwymi dorosłymi, wielu z aktywnym życiem seksualnym. Fausto-Sterling również analizuje przypadek Johna / Joan, dziecka, które później przyciągało Johna Hopkinsa z doniesieniami o katastrofalnych skutkach. Zwraca uwagę, że noworodki interseksualne nie są rzadkością (mogą stanowić 1,7 procent żywych urodzeń), więc przegląd naszych postaw na temat tych dzieci jest spóźniony, a jej książka stanowi doskonałe ramy dla toczących się debat.
Fausto-Sterling wykracza głębiej niż aktualna praktyka medyczna, aby zbadać podstawowe nauki, które prowadzą i informują o medycynie. Naukowcy poszukujący hormonów steroidowych mieli tak silną wiarę, że mężczyzna i kobieta są przeciwstawnymi warunkami, że wielokrotnie się potykali. Po pierwsze, odmówili stwierdzenia, że każdy hormon steroidowy występuje naturalnie i funkcjonuje u obu płci. Następnie podkreślali, że męskie hormony (androgeny) muszą działać antagonistycznie wobec żeńskich hormonów (estrogenów), podczas gdy w rzeczywistości często pracują w skoordynowany sposób.
Autor analizuje również pracę wczesnych endokrynologów behawioralnych. Jak wiele ze słynnego raportu z 1959 roku z laboratorium Williama C. Younga, stwierdzającego, że androgeny organizują rozwijający się mózg w męską konfigurację, zostało ukształtowane przez panujące przekonania, że mężczyźni i kobiety mają zasadniczo różne role w społeczeństwie. Nawet jeśli sam raport był nieskażony takimi postawami, to co z publicznością, która tak entuzjastycznie przyjęła ten pomysł. Dlaczego założyciel endokrynologii behawioralnej, Frank Beach, który przeprowadził wiele podobnych eksperymentów przed pojawieniem się raportu z 1959 r., Nigdy nie sformułował tej zasady w sposób jawny, pomimo swojej pozornie olbrzymiej mocy wyjaśniającej. Dla Fausto-Sterling Beach był bohaterem, pozbawionym wstępu dzięki prostemu sformułowaniu, ponieważ był tak dobrze zaznajomiony z danymi, które były pełne wyjątków, z którymi śledczy wciąż zmagają się dzisiaj
[przypisy: amyloidoza serca, zwężenie krtani, badanie emg zielona góra ]
[podobne: rolmasz gratka, prodermina, gratka kwidzyn ]

0 thoughts on “Sexing The Body: polityka płci i budowa seksualności”